Наградите на Гилдията на сценаристите в САЩ ще бъдат връчени за 77-и път на 15 февруари 2025 г., съобщи електронното издание Скрийн дейли, позовавайки се на информация за предстоящите събития на Гилдията.
Синът на съпругата на норвежкия престолонаследник е бил задържан за нарушаване на съдебно разпореждане да не напуска мястото, на което живее, предаде Франс прес.
Роденият през 1997 г. Мариус Борг Хойби е син на норвежката принцеса Мете Марит от нейна първа връзка. През 2001 г. тя се омъжи на норвежкия престолонаследник, принц Хокон.
Мариус беше арестуван на 4 август заради среднощен спор в апартамента му в Осло и обвинен, че е наранил жена, с която е имал интимна връзка. В началото на септември полицията е получила информация, че Мариус на няколко пъти е установил контакт с жертвата си, която не е желаела подобно нещо. Въз основа на тези сведения полицията му наложи мярка да не се отдалечава от жилището си. Но той е нарушил тази мярка. Полицията открила нож, забит в една от стените в стаята на жертвата на инцидента от 4 август. Подозира се, че Мариус е автор на тази ванд
Музиканти от фестивалния оркестър „Аполония“, създаден специално за 40-ата годишнина на Празниците на изкуството „Аполония“, гостуваха днес във формата на фестивала „Цената на успеха“.
Това, което започнахме като идея тук, в Созопол, стана по един невероятен начин, каза изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова в началото на разговора. По думите й тези музиканти са безумно талантливи и отбеляза, че зад успеха им стои къртовски труд от детска възраст.
Лия Петрова, която снощи получи цигулката на проф. Стойка Миланова , каза, че не подозирала, че този инструмент ще й бъде даден. Трябва да си призная, че аз още не мога да осъзная какво се случва, а съм мечтала още от дете. Все още не мога да преработя емоцията. Разбира се, съм изключително щастлива, отбеляза тя. Цигуларката прави
Занаятите гарантират приемственост между поколенията, каза художник-реставраторът Борис Делчев.
Той ще бъде част от семинар на тема „Тапети, килими, тъкане и мотиви“, който ще се проведе утре, 9 октомври, в зала „Славейков“ на Френския институт в България.
Занаятите в Средновековието, в Ренесанса, въобще във всичките предходни епохи са били по-скоро област на колаборация, на сътрудничество и на концентрация на идеи в целия свят. Те са били свързани с глобална система. Като се започне от обмен на редки материали, пренасяли са се техники и рецепти, много неща. В занаятите по-скоро водещото е циркулация на различни култури и концентрация на тези култури, отколкото разделяне, разказва той.
ЗАНАЯТИ И ЧОВЕШКИ КАЧЕСТВА
Според Борис Делчев занаятите са били високите технологии на времето си. От тях сме научили редица чов
Седемдесет скулптури на животни от бронз или камък, създадени от покойния френски художник Франсоа-Ксавие Лалан, бяха продадени за 59 милиона щатски долара на търг на аукционна къща „Кристис“ в Лондон, предаде АФП. Някои от предложените произведенията на изкуството бяха мечка, заек и носорог.
Всичките 70 творби са дело на Франсоа-Ксавие Лалан (1927-2008) и са принадлежали на дъщеря му Дороти Лалан. Те бяха продадени за общо 58,9 милиона щатски долара, съобщиха от „Кристис“, които се надяваха на печалба от 16 до 23 милиона.
Две от скулптурите на Лалан бяха продадени за рекордни цени. Това бяха Tres Grand Centaure („Много голям кентавър“) създаден през 2001 г. от патиниран бронз и закупен за 7,5 млн. щатски долара, и Tres Grand Ours („Много голяма мечка) от 2009 г., за 6,1 млн. щатски долара.
Цената на произведения Лалан
Музика, изкуство и занаяти ще оживят крайречното пространство на Троян от 23 до 25 август, съобщи Цветемира Минкова от фондация „Колективът“.
Артистичните прояви са част от програмата на фестивала „Горе – Долу“, в чиято организация си партнират Община Троян, сдружение „Резиденция Белиш“ и фондация „Колективът“, стояща зад инициативата „Реките на града“.
Идеята на фестивала е да подчертае връзката на града с река Бели Осъм и чрез ръчните занаяти и арт работилници, които са част от културната програма, да представи смесица от традиционни и съвременни форми на изкуство, каза Минкова.
Както подсказва името му, събитието се организира в две различни локации. „Горе“ се случва в рамките на „Резиденция Белиш“ в Марковска махала - местност, намираща се малко
Номинациите за оригинален, адаптиран и документален сценарий ще бъдат обявени на 9 януари 2025 г., а окончателното гласуване ще се проведе от 13 януари до 27 януари 2025 г.
Церемонията за 77-ите награди на Гилдията на сценаристите в САЩ ще се проведе едновременно на две места - в Ню Йорк и в Лос Анджелис.
Най-новата екранизация на майстора на ужасите Стивън Кинг - "Животът на Чък" с Том Хидълстън в главната роля, спечели най-престижната награда на Международния филмов фестивал в Торонто, предадоха Асошиейтед прес и АФП.
Наградата на публиката на водещия кинофестивал в Северна Америка се е превърнала в своеобразен предвестник на "Оскар"-ите, като през последните години предсказа някои от бъдещите победители в категорията за най-добър филм като "Зелената книга" и "Земя на номади". От 2012 г. всеки носител на топ отличието на фестивала е бил номиниран за най-добър филм на наградите на Американската киноакадемия.
Режисиран от Майк Фланаган, "Животът на Чък" е базиран на едноименния разказ на Стивън Кинг от 2020 г. Главната роля е поверена на британския актьор Том Хидълстън. Актьорския състав допълват Марк Хамил и Чиуетел Еджиофор.
Световната премиера на "Животът на
Групата "Грейтфул дед" е обявена за личности на 2025 г. на фондацията "Мюзикеърс", предаде Асошиейтед прес.
"Мюзикеърс" е благотворителна организация на американската Национална звукозаписна академия, която присъжда наградите "Грами".
От фондацията обявиха, че ще бъдат отличени членовете на първоначалния състав на "Грейтфул дед" - Мики Харт, Бил Кройцман, Фил Леш и Боби Уиър, за техните филантропски усилия, уникалната им способност да насърчават общността чрез концерти и за влиянието им върху американската музика по случай 60-годишнината от създаването на групата.
През годините музикантите подкрепят каузи, свързани с опазването на околната среда, психичното здраве, музикалното образование, социалната справедливост и борбата с бедността и др.
Групата "Грейтфул дед" ще бъде почетена на 34-ата годишна благотворителна галавечер в Лос Анджелис на 31
Фондация „Жоан Миро“ в Барселона и музеят „Матис“ в Ница, Франция, организират съвместна изложба, изследваща връзката между двамата художници, съобщава сайтът на музея „Матис“.
Изложбата е ситуирана в музея "Матис" и може да бъде разгледана до 29 септември.
На пръв поглед връзката между двамата художници изглежда парадоксална – те принадлежат към различни поколения (Анри Матис е роден през 1868 г., а Жоан Миро – през 1893 г.) и се асоциират с различни течения в изкуството.
Матис принадлежи към фовизма, а Миро е сюрреалист.
Естетическите им търсения също са различни – Матис се интересува от декоративната хармония, докато Миро се вълнува от необичайното и неочакваното.
Известна е близостта между Миро и Пабло Пикасо, но не връзката с Матис, коментира в. "Монд" по повод изложбата.
Певците Петър Бучков, Юлиян Константинов, Делян Славов, Божидар Божкилов, Деян Вачков и Гео Чобанов се включиха в концерта във Варна „Български баси за Борис Христов“.
Заедно с оркестъра на Варненската опера под диригентството на Ивайло Кринчев те изпълниха арии от „Сицилианска вечерня“, „Макбет“, „Симон Боканегра“, „Набуко“ и „Дон Карлос“ на Верди, „Дон Жуан“ на Моцарт, „Фауст“ на Гуно, „Евгений Онегин“ на Чайковски, „Алеко“ и „Живот за царя“ на Рахманинов, „Княз Игор“ на Бородин.
В края на програмата прозвучаха части от любимата на Борис Христов опера „Борис Годунов“ на Модест Мусоргски. За композитора певецът казва, че е повлиял силно върху духа му, така че е решил да смени пътя на своя живот от правото в музикат
Театрите от Плевен и Враца ще участват в 27-то издание на международния фестивал „Дни на комедията“, който се открива тази вечер в Центъра за култура "Трайко Прокопиев" в Куманово, Република Северна Македония, и ще продължи до 9 октомври. На фестивала ще бъдат представени общо единадесет комедии от театри от Република Северна Македония, България и Сърбия.
В рамките на фестивала със свои постановки, освен Плевен и Враца, ще се представят театрите от Охрид, Скопие, Щип, Тетово, Ниш, Враня, Велес и домакините от Куманово.
Фестивалът се открива днес с „Вечеря за глупаци” на театъра от Велес, а на 26 септември театърът от Враца ще играе „Роклята-беглец” от Щефан Фьогел.
Комедията „Търси се нов съпруг” от Миро Гавран на плевенския театър ще се играе на 1 октомври, а на 9 октомври театърът на домакините от Куманово по тр